Blog

Lato na diecie

By 5 sierpnia 2020 No Comments

Lato jest najlepszym momentem na odchudzanie. I wcale nie chodzi tutaj o to, że gdy zobaczysz się w stroju kąpielowym to zyskasz dodatkową motywację, a przynajmniej nie jest to jedyny powód:)

W lecie, zwłaszcza gdy są upały po prostu nie chce się jeść. No dobrze, chce się ale mniej. Jest zdecydowanie lepszy dostęp do świeżych warzyw i owoców (sezon na truskawki, wow). Możesz więc spokojnie wprowadzić je do diety w dużych ilościach.

Dieta odchudzająca na lato – zasady

Co dużo mówić, zasady są niezmienne…niezależnie od pory roku, tylko latem jest łatwiej. Podstawowa zasada brzmi: aby schudnąć trzeba jeść – z głową.

– Węglowodany złożone, to podstawa diety. Dlaczego tak wszyscy się upierają, że węglowodany mają być złożone? To proste, zawierają dużo błonnika i na dłużej zapewniają ci uczucie sytości. Błonnik z kolei to taki wujek samo dobro…ułatwia trawienie, oczyszcza organizm z toksyn. Czy od węglowodanów złożonych możesz przytyć? Możesz, dlatego uważaj na zjadaną ilość. Zdrowe jedzenie oznacza zdrowe, ale nie bez kalorii. Co jeść? Pełnoziarniste pieczywo, kasze, makarony, no i warzywa oczywiście.

– Białko, nasz materiał budulcowy, pozycja obowiązkowa w diecie. Zacznę od oczywistej oczywistości, źródłem białka w diecie mogą być produkty roślinne i zwierzęce. Jeśli chodzi o rośliny i zawartość białka to zdecydowanie najlepiej wypadają rośliny strączkowe. Jeśli jesz mięso, to wybieraj chude, tak samo mleko i jego przetwory. Czerwone mięso? Raz w tygodniu maks. Ryby? Zawsze lub często…

– Tłuszcze mają dostarczać ok. 30 proc. energii, nie pomijaj ich więc w diecie. Wybierz te nienasycone, oliwę z oliwek, oleje roślinne, ryby morskie, orzechy…są zdrowe dla serca, poprawiają pracę mózgu i zapewniają piękny wygląd skórze.

– Warzywa i owoce? Obowiązkowo, to źródło błonnika i witamin. Świetnie nadają się na przekąskę, którą możesz zabrać ze sobą na wycieczkę w ciepły, letni dzień.

– Pogoda, długie dni sprzyjają aktywności fizycznej. Nie zwlekaj i bierz się do roboty J

Lato pełne jest pokus…żywieniowych

Jesteś w letnim kurorcie i z każdej strony wołają do Ciebie gofry, lody, rurki z bitą śmietaną…Rany, jak żyć? Pewnie powinnam teraz powiedzieć: nie jedz, nie wolno! Ale nic co ludzkie nie jest mi obce…Więc zjedz, tylko ustal ze sobą, że nie co dziennie i nie co 2 godziny. Taki grzeszek raz, dwa razy w tygodniu nie zrujnuje Ci figury. No i jak bierzesz tego gofra, to może nie z górą bitej śmietany, tylko z górą świeżych owoców? Mniam.

Autor: Iza Bobowska

Leave a Reply